Forum kendo
Forum kendo Warszawa
FAQ
Szukaj
Użytkownicy
Grupy
Galerie
Rejestracja
Profil
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj
Forum Forum kendo Strona Główna
->
Historia Kendo
Napisz odpowiedź
Użytkownik
Temat
Treść wiadomości
Emotikony
Więcej Ikon
Kolor:
Domyślny
Ciemnoczerwony
Czerwony
Pomarańćzowy
Brązowy
Żółty
Zielony
Oliwkowy
Błękitny
Niebieski
Ciemnoniebieski
Purpurowy
Fioletowy
Biały
Czarny
Rozmiar:
Minimalny
Mały
Normalny
Duży
Ogromny
Zamknij Tagi
Opcje
HTML:
NIE
BBCode
:
TAK
Uśmieszki:
TAK
Wyłącz BBCode w tym poście
Wyłącz Uśmieszki w tym poście
Kod potwierdzający: *
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Skocz do:
Wybierz forum
Kendo
----------------
Kendo ogólnie
Powitania i podziękowania
Treningi kendo w Warszawie
Treningi kendo
Sprzęt kendo
Filmy, zdjęcia kendo
Kendockie imprezki
Pomocy!!!
Historia Kendo
Linki www
Forum instruktorów kendo
Inne
----------------
O wszystkim..., oprócz kendo
Japonia
Sugestie zmian forum + forum do testowania
Przegląd tematu
Autor
Wiadomość
Bobi
Wysłany: Wto 14:19, 20 02 2007
Temat postu:
nie wiecz czy to juz było ale:
" WARSZAWSKA SEKCJA KENDO - informacje podstawowe
Sekcja powstała jako druga w Polsce (po Łodzi) w 1975 roku. Twórcą sekcji warszawskiej (podobnie jak poprzednio łódzkiej) był Japończyk, student ekonomii gospodarczej, Takao Mizushima.
Ze strony polskiej twórcami sekcji byli: Andrzej Wyszyński, Cezary Bednarski i Adam Tomiczek - wszyscy będący wówczas studentami wydziału architektury Politechniki Warszawskiej.
Sekcja początkowo działała pod egidą warszawskiego TKKF. Po roku działalności, na warszawskiej AWF odbył się wielki pokaz kendo, w którym wzięli udział najwybitniejsi mistrzowie z Japonii, m.in. Takashi Ozawa (9 dan hanshi; ojciec autora książki "Kendo", Hiroshi Ozawy). W tym samym roku, w Warszawie odbył się pojedynek polskiego olimpijczyka, Wojciecha Zabłockiego (szabla) z Kozo Ando (7 dan kendo).
W lipcu 1976 roku Andrzej Wyszyński i Cezary Bednarski, jako pierwsi Polacy, wyjechali do Japonii, aby na zaproszenie Wszechjapońskiej Federacji Kendo (ZNKR) wziąć udział w międzynarodowym obozie szkoleniowym w mieście Kitamoto (prefektura Saitama). Obaj wrócili ze stopniami mistrzowskimi - Andrzej Wyszyński bezprecedensową decyzją komisji egzaminacyjnej został promowany od razu na 2 dan; Cezary Bednarski zdał na 1 dan. Były to pierwsze stopnie mistrzowskie uzyskane przez Polaków.
Po wyjeździe Takao Mizushimy sekcję prowadzili Andrzej Wyszyński, Cezary Bednarski oraz Witold Holtz, który uzyskał 1 dan także w Japonii, w 1977 roku.
W 1979 roku warszawska sekcja kendo została zarejestrowana jako sekcja sportowa BKS "Skra". W kwietniu 1980 sekcję wizytował Toshiaki Kasahara (8 dan hanshi), sekretarz generalny Światowej Federacji Kendo (IKF). Po wyjeździe Cezarego Bednarskiego na stałe zagranicę, opiekę instruktorską nad sekcją przejął Witold Nowakowski (1 dan).
W latach 80-tych, mimo trudności paszportowych, zawodnicy warszawskiej sekcji odnosili liczne sukcesy sportowe zagranicą. W 1983 roku Witold Nowakowski jako jedyny zawodnik spoza Japonii uczestniczył w X Ogólnojapońskim Zgrupowaniu Instruktorów i Trenerów Kendo, na terenie świątyni Toshogu, w Nikko, w Japonii i zwyciężył w turnieju 2 danów w Tokio. Jerzy Piotr Czapla dwukrotnie triumfował w Międzynarodowych Mistrzostwach Węgier. Adam Ambrożkiewicz i Jerzy Piotr Czapla weszli w skład drużyny, która zdobyła brązowy medal na Mistrzostwach Europy w Amsterdamie. Adam Ambrożkiewicz i Leszek Lipecki weszli w skład drużyny, która zdobyła brązowy medal na Międzynarodowym Turnieju Kendo w Messynie. Mimo sukcesów, zarząd BKS "Skra" zadecydował o likwidacji sekcji. Od tamtej pory sekcja działa jako autonomiczna Warszawska Sekcja Kendo.
W 1986 roku Witold Nowakowski jako pierwszy z Polaków zdał na 3 dan i został powołany do składu zarządu Komisji Kendo przy Polskim Związku Karate. Na początku lat dziewięćdziesiątych opiekę nad sekcją przejął Arkadiusz Izdebski (4 dan), który właśnie w tym czasie powrócił do Polski po długim pobycie w Japonii. Z jego inicjatywy utworzono pierwszą w kraju sekcję dziecięcą, do której uczęszczali zawodnicy obojga płci, od ósmego roku życia.
W 1994 roku aż pięciu zawodników z Warszawy zostało zakwalifikowanych do składu reprezentacji Polski, która zadebiutowała na Mistrzostwach Świata w Paryżu. Byli to: Jerzy Piotr Czapla, Arkadiusz Izdebski, Witold Nowakowski, Wiesław Winkler i Grzegorz Wyciszkiewicz.
W 1995 roku została powołana Polska Komisja Kendo. W skład zarządu weszli dwaj przedstawiciele Warszawskiej Sekcji Kendo: Witold Nowakowski (sekretarz) i Jerzy Rekucki (skarbnik).
W 1996 roku Arkadiusz Izdebski jako pierwszy z Polaków zdał egzamin na 5 dan. Czterej warszawianie: Jerzy Piotr Czapla, Arkadiusz Izdebski, Witold Nowakowski i Adam Ziółkowski wzięli udział w jubileuszowych, X Mistrzostwach Świata w Kioto."
Tom
Wysłany: Nie 3:05, 19 11 2006
Temat postu:
Strona internetowa WSK:
http://www.kendo.hg.pl
Tom
Wysłany: Nie 3:04, 19 11 2006
Temat postu: Warszawskie Stowarzyszenie Kendo
W połowie stycznia 2003 r. odbył się Walny Zjazd Warszawskiego Stowarzyszenia Kendo, na którym. w tajnym głosowaniu, wyłoniono władze Stowarzyszenia. Zgodnie ze Statutem, głosowano na cały Zarząd, który następnie ukonstytuował się w następującej formie:
Prezes WSKendo – Jerzy Rekucki
Wiceprezes – Arkadiusz Izdebski
Sekretarz – Witold Nowakowski
Członek Zarządu – Leszek Lipecki
Członek Zarządu – Adam Ziółkowski
Komisja Rewizyjna
Przewodnicząca Komisji – Wiesława Kurach
Sekretarz – Grzegorz Czyż
Członek Komisji – Krzysztof Małachowski
zaczerpnięte ze strony
www.kendo.pl
fora.pl
- załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by
phpBB
© 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin